Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

LIŚĆ LAUROWY

Opublikowany 2017/01/14

Włodek KrzyżanowskiWłodek KrzyżanowskiWitam Kochani,
dzisiejszy nasz bohater,  jest używany przez nas przede wszystkim w kuchni, do różnych potraw, zup oraz sosów. Ale o czym pewnie wszyscy nie wiemy ma bardzo duże znaczenie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.  Był także wykorzystywany już od zamierzchłych czasów przez jaśnie panujących w Egipcie faraonów wszystkich dynastii.

Liść laurowyLiść laurowyLIŚĆ LAUROWY  znany również jako Wawrzyn szlachetny jest bardzo skutecznym środkiem stosowanym w leczeniu przeziębienia, grypy, problemach układu trawiennego, zapaleniu jamy ustnej,  reumatyzmie, a także we wszelkich chorobach układu nerwowego.

 

Zawiera olejki eteryczne bardzo zasobne w tlenki fenolu, metylu, etery, pektyny, garbniki i żywice.


Jako materiał zielarski ma właściwości przeciwwirusowe, wykrztuśne, napotnie.

Jest również doskonale działającym detoksem.
Dodajemy go dla poprawy smaku, ale Liść laurowy doskonale wspomaga trawienie.
Liść laurowy, mały, niepozorny, przeważnie wysuszony, a taki pomocny dla naszego zdrowia:


- gdy mamy zaburzenia trawienne to przeważnie dodajemy trochę więcej liści do potraw, ale możemy go również przed posiłkiem  żuć
- gdy nasze dziąsła zaatakowała jakaś brzydka infekcja- to po co zaraz sięgać po chemiczne środki, które bardziej szkodzą, możemy sami sobie zagotować w 250 ml wody, 10 liści laurowych i po przestudzeniu płukać jamę ustną.

 

A teraz Ciekawostka - gdy pod przykryciem w 250 ml wody zaparzamy 21 liści  laurowych przez nie mniej niż 20 minut to pozbędziemy się nie tylko dręczącego nasz organizm zatrucia ale UWAGA !!!! liść laurowy w tym naparze pomoże nam skutecznie pozbyć się męczącego rano kaca.

 

Wieki temu Hildegarda święta ułożyła przepis taki:  zagotować liści laurowych kilka, w połowie szklanicy napełnionej wytrawnym lub półwytrawnym czerwonym winie. Trochę wystudzić i pić małymi łyczkami, aż miną bóle żołądka albo i  nerwowość.

 

Jeżeli dokucza nam lub naszemu dziecku kaszel, ugotujmy kilkanaście laurowych liści i po lekkim ostudzeniu, ale żeby były dobrze ciepłe, rozłóżmy je na piersiach i przykryjmy je ręcznikiem. Powinno pomóc…


I już na koniec, warto zaopatrzyć się w olejek laurowy, ponieważ jest bardzo pomocny w formie inhalacji przy zapaleniu zatok oraz grzybicy stóp, zmianach skórnych, łuszczycy czy łupieżu.


Do pouczającej lektury, zachęca

Wasz Włodek

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?