Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

RENATA ŚWIĄTECKA: WSZYSTKO ZDARZA SIĘ PO COŚ….

Opublikowany 2017/09/21

z RENATĄ ŚWIĄTECKĄ
rozmawia Dominika Zatylna (MIQA)z RENATĄ ŚWIĄTECKĄ rozmawia Dominika Zatylna (MIQA)Piękna, seksowna, silna i mądra kobieta. Bizneswoman działająca pod pseudonimem FOTOARTISTICA.  Zamiłowanie do fotografii wyniosła z dzieciństwa. Jej portrety artystyczne określane są mianem „Fotografią z duszą”. W swoim archiwum zgromadziła tysiące fotografii, min: Jana Wieczorkowskiego, Michała Czerneckiego, Marcina Szczurkiewicza, Leszka Stanka, Marcina Kwaśnego.   Współpracuje z teatrem "Fabryka Marzeń", gdzie ostatnio na planie fotografowała podczas prób do spektaklu „Szalone Nożyczki”, w którym występują miedzy innymi Krzysztof Ibisz, Dominika Gwint, Alan Andersz oraz Urszula Dębska a większość sesji indywidualnych wykonuje w klimatycznym studio które mieści się na warszawskich Jelonkach.

Hannę Bakułę porównuje się z „Witkacym w spódnicy”. Do kogo można by porównać Renatę Świątecką?


Do nikogo ( śmiech ) nie lubię porównań i zamykania w „szufladkach”.  Uważam, że każdy artysta ma i powinien mięć swój własny, niepowtarzalny styl. Co do inspiracji… inspirują mnie ludzie  z mojego otoczenia oraz ci, którzy pojawiają się na mojej drodze, oni wywołują we mnie różne stany i emocje, pod wpływem których mogę stworzyć jakieś dzieło lub nakręcić się na sesji… muzyka też mnie nakręca… Ale nie mam jakiegoś jednego gatunku muzycznego, który mnie porusza. Wszystko  zależy od nastoju ;) (śmiech ) jak to u rasowego artysty ;)

 

Miłość do fotografii wyniosłaś z rodzinnych pasji. Twojego dziadka i ojca również pasjonowało to zajęcie - czyżby pokoleniowa ”klątwa”? ( śmiech )

Myślę, że coś w tym jest...Wiesz...odkąd tylko sięgam pamięcią bardziej lubiłam „bawić się” zdjęciami, niż lalkami ( śmiech ), wolałam papier od plastiku...Potrafiłam całymi godzinami siedzieć pomiędzy zdjęciami rozsypanymi wkoło, oglądać je, układać, obcinać, układać z nich różne kombinacje i wklejać je do albumów. To było takie magiczne…

Artyzm emanuje z Ciebie nie tylko poprzez fotografię. Jego przejawem są również zdobiące Cię tatuaże. Czy myślisz, że uzyskałyby one aprobatę twojego dziadka i ojca?

( śmiech)

…(śmiech ) noo pewnie, że tak ! Mój ojciec był szalonym człowiekiem, zatem po kimś odziedziczyłam „gen szaleństwa” ;)

Artyzm wzbogacony szaleństwem - unikatowe połączenie...Czy ta mieszanka ma również odzwierciedlenie w tym, jak podchodzisz do swojej pracy? Tzn. starasz się poznać wcześniej, choć trochę osobę, którą będziesz fotografować? Czy może już "od pierwszego wejrzenia" masz konkretną wizję stylizacji, dajesz zielone światło fantazji i uwalniasz energię w działaniu ?

Prawdę powiedziawszy różnie to bywa. Wszystko zależy od specyfikacji sesji. Wolę spontaniczność podczas ujęć, dlatego też staram się odkryć człowieka dopiero w trakcie sesji. Wówczas  reakcje osoby fotografowanej są najbardziej naturalne. Zero sztucznych ujęć i pozowania, 100% naturalności i prawdziwości - to mnie satysfakcjonuje i kręci najbardziej.

 

Zatem nie jest to tylko i wyłącznie kwestia czystego rzemiosła?

 

O nie… na pewno nie ;)

By tworzyć fotografie, która jest sztuka, w każdym tego słowa znaczeniu, o co mi właśnie chodzi, nie wystarczy zaopatrzyć się w drogi sprzęt czy opanować różne aspekty technicznej obróbki zdjęć. Fotografia to nic innego, jak sztuka czucia. Jeśli patrząc przez obiektyw nie czuje się nic w tym, na co się patrzy, nigdy nie uda się sprawić, aby ludzie patrzący na zdjęcia, cokolwiek odczuwali. W takim przypadku fotografie sprowadza się do poziomu bruku. Zdjęcia stają się niczym więcej, jak pustymi… nic nie wyrażającymi, nic nie opowiadającymi fotkami, a fotografowanie ze sztuki przechodzi w bezmyślne focenie. Fotografia zasługująca na miano sztuki to nic innego jak zespolenie duszy fotografującego i fotografowanego - to moment stopienia się dwóch istnień w jedno na czas przyciśnięcia spustu migawki, a przycisnąć należy go wówczas, gdy całą sobą czuję się 3in1, tzn. gdy światło, przestrzeń i nastrój współgrają ze sobą w doskonałej harmonii.

Jako fotograf znasz optycznie ciało ludzkie niemal jak Leonardo da Vinci. Czy jesteś zwolenniczką operacji plastycznych?

 

W życiu ! Uważam, że powinniśmy akceptować się takimi, jakimi jesteśmy, bo tak naprawdę liczy się tylko to, co masz w środku - piękno płynie z wnętrza… Jak ktoś sam ze sobą czuje się dobrze to zawsze będzie piękny ;) Nie jest to proste, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie mamy do czynienia z kultem ciała, gdzie lansowane jest powiększanie ust wstrzykiwanie wszystkiego i wszędzie oraz ekstremalne odchudzanie. Dlatego swoim córkom codziennie powtarzam jak bardzo są piękne, cudowne i jak doskonałe mają ciało, bo wiem, jakie ważne jest wsparcie i pokazywanie właściwej drogi od najmłodszych lat…

Co jest najczęstszym problemem podczas sesji, z jakim się stykasz?

 

Z tremą ;) która jednak po 5 minutach rozmowy ze mną znika  ( śmiech )

Sama jesteś kobietą niezwykle piękną - w jaki sposób dbasz o urodę? Posiadasz jakieś własne markowe triki „urodowe”?

 

Owszem mam - odstawiam wszystko to, co mi nie służy  - to pierwsza zasada troski o swoje wnętrze i o psychikę, które nadają ten specyficzny blask urodzie. Kluczem do prawdziwego piękna są rzeczy proste takie, jak to, że trzeba się rozpieszczać na wszelkie sposoby, otaczać się dobrymi ludźmi, ucinać toksyczne znajomości…i wysypiać się ( śmiech ). Wiem, że to niełatwe w tych czasach ;) ale w końcu po to żyjemy... Po to, by było nam dobrze, by się spełniać, by robić to, co daje nam satysfakcję…Wówczas świat staje się piękniejszy, my emanujemy blaskiem pozytywnej energii, z którego korzystają również wszyscy wkoło.

A sex? Czy on również, Twoim zdaniem, pozytywnie wpływa na urodę? (śmiech)

Hmmm…..(śmiech ) no raczej ;) To nieodłączny element naszego życia ;) Jest tylko pewien warunek: zasada "3xNo", tzn. nie byle jak, nie z byle kim i nie dla sportu ;)

Ciekawa zasada... ( śmiech )

jedyna i właściwa ;) 

Może posiadasz również zasadę względem doboru zodiakalnego w tej kwestii (śmiech) ? Jakieś kryterium zodiakalne lub astroranking?

... (śmiech) owszem, ale żadne jakieś rozbudowane top10. Mam swoje podium, aczkolwiek jest to moja tajemnica  (śmiech)

Skoro poruszyłyśmy kwestię astro, jako przedstawicielka Scorpionusów - znaku, który zwykle budzi w ludziach lęk (co dla mnie, osoby posiadającej świetne relacje z tym znakiem, jest zjawiskiem irracjonalnym) - co sądzisz o swoich zodiakalnych "braciach i siostrach"? Czy naprawdę trzeba się was bać? (śmiech)

Nie trzeba się obawiać skorpioniego kolca jadowego, póki się za skórę nam nie zajdzie (śmiech)

Mimo, że jest w Was coś mrocznego i onieśmielającego, co logicznie wiązałoby się raczej z mniej lub bardziej wyobcowanym trybem życia, zauważyłam, że kochasz ludzi. Potrafisz zdefiniować właściwie za co konkretnie?

 

Za wszystko ;) Za to, że są, że dają mi inspiracje, popełniają błędy, spełniają marzenia…Chciałabym, żeby wszyscy byli szczęśliwi, ale wiem również,  że błędy i porażki uczą…To nasze lekcje życia - wszystko zdarza się po coś… to już wiem.

Dla jakiego typu mężczyzny byłabyś w stanie bez mrugnięcia okiem rzucić wszystko i wyjechać z nim na bezludną wyspę?

 

O rany…(śmiech). Na pewno dla takiego, z którym moglibyśmy się wzajemnie uzupełniać…

Jak sądzisz - co jest największym problemem/największą przeszkodą dla pięknych i mądrych kobiet w trafieniu na właściwego partnera?

 

Do tej pory jeszcze tego nie odkryłam, ale…jak się dowiem z pewnością dam Ci znać (śmiech)

Postrzegasz siebie jako feministkę?


Absolutnie nie ;), ale w tych czasach niestety my - kobiety musimy nimi być… bo inaczej  byśmy zginęły…

 

Masz dwie wspaniałe córki: 16-letnią Jagodę i 6- letnią Ewę. Jak wychowuje się dziewczynki o tak znacznej, bo dziesięcioletniej, różnicy wieku?

 

Jak dla mnie bomba (śmiech). Są naprawdę cudowne i bardzo dbam o to, aby miały ze sobą dobry kontakt. Staram się je na siebie „nakręcić”, mają wspólne pasje i potrafią razem spędzać czas, chociaż nie jest zawsze różowo. Często się kłócą,  ale to chyba normalne. W końcu to dwie kobiety (śmiech). Młodszej bardzo imponuje starsza, a starsza bardzo pomaga mi przy młodszej, jednocześnie ja mam na uwadze to, by nie ograniczać tym starszej i staram się, by wszystko rozsądnie równoważyć…

A czy z własnego punktu widzenia jesteś dobrą matką?

Jestem najlepszą matką jaką potrafię być ;) Staram się nie kłócić z córkami, jako że sama nie lubię kłótni i awantur ;) Ale, jeśli już… to powodem jest fakt, że mnie nie słuchają - przecież mama ma zawsze rację (śmiech) - żelazna zasada:

1) mama ma zawsze rację,

2) w razie wątpliwości wróć do punktu pierwszego

co w końcu i tak sprawdza, bo przychodzą i mówią: „mamo miałaś rację…"

(śmiech)

Od ilu lat fotografujesz?

Generalnie to całe życie...  (śmiech)

Czy w przeciągu tych lat zdarzyło się w Twojej karierze artystycznej, że z powodu zachowania odmówiłaś komuś sesji zdjęciowej?

 

Owszem - raz mi się zdarzyło współpracować z osobami toksycznymi, gdzie zwyczajnie zdecydowałam się na wycofanie z owej współpracy, ponieważ nie umiem tworzyć w takich warunkach - dyskomfort nie sprzyja artyzmowi…

Ostatnio w sesji grupowej do serialu CENA SŁAWY  brała udział właścicielka tego portalu Teresa Gałczyńska aktorka i dziennikarka i  podobno tylko Ty zauważyłaś, że nie miała zdjęć indywidualnych. Z tego wniosek, że przywiązujesz wagę do szczegółów i ogarniasz nawet duży plan zdjęciowy….

To była fajna sesja ;) Zwariowana, jak ten serial ( śmiech ) a Tessy po prostu nie da się pominąć. Wyróżnia się z tłumu, jest wyjątkowa  ;) - nie ma takiej opcji,  żeby ktokolwiek był pominięty i zapomniany.  Chociaż muszę przyznać, że najbardziej uwielbiam sesje indywidualne, gdzie mogę być z Człowiekiem sam na sam…układ 1x1 - człowiek, ja i aparat - wtedy to jest właśnie Fotografia z Duszą…

 

 Jesteś prawdziwą profesjonalistą potrafiącą wydobyć z każdego duszę.

 

Ty na pewno masz piękną Duszę…

 

To chyba pora, żeby kończyć…(śmiech) Czego mogę Ci życzyć? Jakie masz jeszcze niespełnione marzenia?


Niech to pozostanie moim sekretem…. ;)

 

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?