Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

DROGI I MANOWCE KARIERY...

Opublikowany 2017/01/06

Marek Różycki Jr.Marek Różycki Jr.Ktoś światły zauważył, że artyści są jak ceny: chcieliby  ciągle piąć  się w górę…. Oczywiście, któregoś dnia każdy z nas będzie znany przez przynajmniej kwadrans i wielu, bardzo wielu kończy na tym swoją przygodę z karierą.

 

Recept na długą karierę nie ma, lecz jej składnikami są na pewno nieprzeciętna osobowość, talent poparty często katorżniczą pracą, brak subtelności oraz sprzyjające zbiegi okoliczności Znam wielu artystów ,którzy zachowali swą wczesną dojrzałość do późnej  starości”, którzy  świetnie zapowiadali się przez całe swoje artystyczne życie, ale kariery nie zrobili….  Obecnie bardzo często spotykam się z opinią - żeby odnieść sukces w życiu, wystarczy być zadufanym w sobie ignorantem. Często tak, niestety, bywa – nie  tylko wśród artystów. Ale pomińmy te wynaturzenia, bowiem ignorancja   to ciemność umysłu, przy czym jest to ciemność bez księżyca i gwiazd – jak  zwykł mawiać Konfucjusz.

Śledząc artystyczne   kariery, skłaniam się ku obserwacji, że  wielu  ludzi odniosłoby sukces w małych rzeczach, gdyby nie przeszkadzały im w tym zbyt wielkie ambicje. Ale także - najbardziej absurdalne i szaleńcze aspiracje doprowadzają niekiedy do nadzwyczajnych sukcesów. No cóż, ambicja jest tak silną namiętnością człowieka, że jak wysoko byśmy zaszli, to i tak nie czujemy się usatysfakcjonowani. Taka już jest ułomna natura ludzka….

Wykonywanie z łatwością  tego ,co innym wydaje się trudne, świadczy o talencie. Robienie tego, co jest niemożliwe dla talentu, świadczy o geniuszu.

Moja rada: nie chciej być niczym więcej, niż jesteś, a co­kolwiek robisz - staraj się robić perfekcyjnie. A może okaże się , że masz talent ,docenią cię, odkryją i zrobisz ponadczasową  karierę? Kto wie, bowiem dziwny jest ten świat - o czym wyśpiewywał już filozof mojej  generacji, Czesław Niemen, który notabene zrobił wielką, ponadczasową  karierę.

A pamiętacie  Państwo początki kariery Niemena?  Taak, pojawienie się prawdziwego geniusza możecie  poznać  po tym, że wszystkie osły i nieuki jednoczą się przeciwko niemu.

Artyści i w ogóle ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali  blasku epoce, w której żyją .   

By robić karierę - trzeba nieustannie pamiętać, że praw­dziwa mądrość nie jest pewna niczego na tym pełnym sprzecz­ności świecie. Myślę, że prawdziwie utalentowani artyści, którzy mają wiele do przekazania ludziom - zmuszeni są całe życie walczyć, bo życie jest grą, rozpaczliwą walką o to, by nie dać się zepchnąć ze środka sceny, Artysta zaś zawsze tworzy po to,  aby  dzieło jego żyło dłużej niż on sam. Nie myślę tu rzecz jasna o chałturnikach i artystach w cudzysło­wie, koniunkturalistach, którzy tworzą pod publiczkę. Żeby ich było tylko troje..., ale niestety, są tysiące!

Gwiazda, to ktoś przyszpilony na ścianie publicznej wyo­braźni. Musi dźwigać ten ciężar sławy - nie obniżając inte­lektualnej poprzeczki a to wielkie posłannictwo. Ale jakże często tak bywa, że kariera artysty podobna jest karierze kurtyzany: najpierw dla własnej  przyjemności,  później dla przyjemności innych, a w końcu dla pieniędzy....

Pewien artysta, który zrobił wielką karierę zauważył z sarkazmem: teraz, gdy nudzę ludzi na przyjęciu, oni myślą, że to ich  wina...

A co do wielkich karier, sław i powodzenia - pamiętajmy, że najbardziej wyniosłe drzewa mają najwięcej powodów, by  oba­wiać się uderzenia pioruna... Między innymi dlatego nie chcę robić  kariery. Mam wystarczająco dużo kłopotów, starając się pozostać - w dzi­siejszych czasach - CZŁOWIEKIEM...!

A jak mawia mój przyjaciel: Kariera w obecnych nam czasach -- pośród Dod, Wojewódzich oraz mrowia innych celebrytów itd. itp. -- to "obciach", bo nawet pies mieszkający w stolicy szczeka centralniej...

Marek Różycki jr.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?