Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Katarzyna Zalewska: Prośba o pomoc

Opublikowany 2015/12/09

Od redakcji

Oto wzruszający apel młodej dziewczyny, która czeka na WASZE WSPARCIE….

Katarzyna ZalewskaKatarzyna ZalewskaMam 24 lata. Z roku na rok coraz ciężej mi się poruszać, chodzić po schodach. Ból się nasila. Najgorsze są częste upadki i potknięcia, gdyż kolano jest niestabilne.

Koleżanki i koledzy jeździli na wycieczki rowerowe, a ja przez sztywne kolano nigdy nie jeździłam na rowerze. Nie mogę uprawiać żadnego sportu. Nie mogę tańczyć.

Dzięki ciężkiej pracy, ogromnej determinacji oraz wierze w sens walki o swoje marzenia, obecnie studiuję dziennie na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Urodziłam się z artrogrypozą (arthrogryposis multiplex congenita) oraz wrodzonym obustronnym zwichnięciem stawów biodrowych. Artrogypoza to grupa objawów o różnej etiologii, polegająca na występowaniu wrodzonych, wielostawowych przykurczy. Zwana też jest wrodzoną sztywnością stawów. W moim przypadku, artrogrypoza obejmuje kolano. Nieleczona prowadzi do coraz mniejszego zakresu w stawach, czego skutkiem w przyszłości będzie konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim a także dalszy postęp choroby.

Przeszłam skomplikowany proces leczenia w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMPK w Otwocku. Pierwszym etapem operacyjnego leczenia objęto prawy i lewy staw biodrowy. Rezultatem tych zabiegów było postawienie mnie na nogi, abym po raz pierwszy w moim życiu mogła samodzielnie stanąć na nogi i poruszać się bez dodatkowej pomocy.

Drugim etapem operacyjnego leczenia objęto prawy staw kolanowy. Skutkiem tej serii operacji było poprawienie osi stawu kolanowego prawego. Mimo to, staw kolanowy nadal pozostaje niestabilny a mięsień czworogłowy niestety uległ całkowitemu zanikowi.

Na początku marca 2005 roku, założono na kość udową prawą aparat Ilizarowa ze stabilizacją kolana co było spowodowane skróceniem kończyny dolnej aż o 16 centymetrów. Okres wydłużania trwał 10 miesięcy - kość udowa została wydłużona o 9 centymetrów. Skutkiem tych zabiegów było zmniejszenie skrócenia kończyny dolnej prawej. Niestety, wskutek założenia zewnętrznego stabilizatora na staw kolanowy, chrząstka uległa znacznemu zniszczeniu co powoduje ogromny ból oraz całkowicie uniemożliwia zgięcie kolana.

 

 aparat Ilizarowaaparat Ilizarowa

 

aparat Ilizarowa 2aparat Ilizarowa 2

 

aparat Ilizarowa 3aparat Ilizarowa 3

Po usunięciu aparatu Ilizarowa, usłyszałam od lekarzy w Otwocku, że najlepszym rozwiązaniem będzie w niedalekiej przyszłości całkowite usztywnienie stawu kolanowego.

Po każdej operacji był niesamowity ból oraz potok łez, gdy tylko środki przeciwbólowe przestawały działać. Pomimo tego, postanowiłam się nie poddać i poszukiwałam ratunku dla swojego kolana. Od 16 roku życia, cały czas uparcie szukałam lekarza, który podejmie się kontynuacji mojego leczenia. Informacje przekazywane od lekarzy nie napawały optymizmem. Rozwiązanie widzieli jedynie w całkowitym usztywnieniu stawu kolanowego prawego, której w ogóle nie brałam pod uwagę. Wierzyłam, że obecny postęp medycyny odnajdzie na to sposób, abym w przyszłości mogła być całkowicie samodzielna. Pewnego dnia przeglądając Internet natknęłam się na artykuł o dr. Paley’u.

Bez chwili zastanowienia postanowiłam rozpocząć działania. Przesłałam dokumenty oraz zdjęcia RTG do kliniki i niemal natychmiastowo otrzymałam odpowiedź. Doktor odpisał, że podejmie się operacji polegającej na rekonstrukcji stawu kolanowego prawego. Dodatkowo, podczas konsultacji w Brugii w kwietniu 2014 r. okazało się, że operacji wymaga także staw biodrowy prawy. Kilka dni później otrzymałam kosztorys. Od każdego słyszałam: To na pewno się nie uda. Jednak ja podjęłam decyzję, że chcę się tam leczyć, bez względu na opinie innych. Leczenie w USA to dla mnie nietuzinkowa szansa na lepsze życie. Nie poddałam się, zaczęłam poszukiwania lekarza, który wypełniłby wniosek o leczenie zagraniczne do Narodowego Funduszu Zdrowia. Po 6 miesiącach znalazłam lekarza. Jednak to był dopiero początek trudności. W grudniu 2014 został złożony wniosek do NFZ. Nikt nie dawał szansy na jego pozytywne rozpatrzenie. Aczkolwiek, po 5 miesiącach rozpatrywania wniosku, 30 kwietnia 2015 NFZ wyraził zgodę na leczenie w klinice dr Paley’a. Jak widać moja historia pokazuje, że mimo przeciwności losu, należy wytrwale dążyć do celu.

 

Dokumentacja medyczna do pobrania:

 

Zalewska_Katarzyna 4-15-14 TBD surg est

 

Zalewska_Katarzyna 4-15-14 TBD therapy est

 

Operacja została zaplanowana na 20 stycznia 2016 r. Obecnie barierą jaką muszę pokonać jest bariera finansowa. Dofinansowanie z NFZ nie obejmuje kosztu przelotu, zapewnienia skromnego wyżywienia, dojazdów. Koszty te przekraczają nasze możliwości finansowe. Dlatego też, prosimy o wsparcie. Tylko dzięki niezliczonej ilości łaskawych serc, pomoże mi wykorzystać jedyną, ale jakże bardzo kosztowną szansę na normalne życie, nieograniczone wrodzoną chorobą.

 

Aby dokonać darowizny na moje leczenie, możecie Państwo wpłacić datek na poniższy numer subkonta fundacji.


Dane tytułu do przelewu:


Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO”
77-400 Złotów, Stawnica 33
Z dopiskiem: 173/Z ZALEWSKA KATARZYNA - DAROWIZNA
Numer konta dla wpłat krajowych (w złotówkach):
89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Numer konta dla wpłat zagranicznych (w EUR):
Kod SWIFT (BIC): GBW CLP – 76 8944 0003 0000 2088 2000 0050
Numer konta dla wpłat zagranicznych (w USD):
Kod SWIFT (BIC): GBW CLP – 97 8944 0003 0000 2088 2000 0060

Aby przekazań 1% podatku należy w zeznaniu podatkowym wpisać:
KRS: 0000186434
CEL SZCZEGÓŁOWY: KATARZYNA ZALEWSKA, 173/Z

DZIĘKI WAM BĘDĘ MOGŁA KONTYNUOWAĆ LECZENIE !!!

 

Katarzyna Zalewska

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?