Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Katarzyna Zalewska: URATUJ MNIE PRZED WÓZKIEM CZ. II

Opublikowany 2016/03/05

Zanim opiszę to co teraz nastąpiło, wspomnę w paru zdaniach swoją historię. Urodziłam się z artrogrypozą i wrodzonym zwichnięciem stawów biodrowych. Artrogrypoza nie zaatakowała na szczęście wszystkich stawów, objęła tylko staw kolanowy. Zwichnięcie stawów biodrowych udało się naprawić dzięki operacjom, gdy byłam mała. Gorzej było ze stawem kolanowym, nieudane próby rekonstrukcji.

Gdy miałam 14 lat, założono mi aparat Ilizarowa, w którym chodziłam przez kolejne 10 miesięcy. 9 centymetrów – o tyle udało się wydłużyć kość udową dzięki aparatowi. Jednak coś za coś – przez założenie zewnętrznego stabilizatora na staw kolanowy, chrząstka uległa znacznemu zniszczeniu, co powodowało ogromny ból oraz całkowicie uniemożliwiało zgięcie kolana.

Po zdjęciu aparatu Ilizarowa, lekarze z Otwocka nie dawali żadnych szans na powodzenie rekonstrukcji stawu kolanowego. Pozostało jedno jedyne rozwiązanie, które chociaż bezpłatne i wykonywane w Polsce, dla Kasi nie jest ratunkiem, ale dramatem – całkowite usztywnienie stawu kolanowego. Wtedy nie mogłabym zgiąć nogi w kolanie, a perspektywa wózka inwalidzkiego nie zniknęłaby. Gdy dowiedziałam się, że nie ma dla mnie innego ratunku niż usztywnienie stawu, zaczęłam szukać po świecie. Trafiłam na artykuł o dr Paley z USA. Bez chwili namysłu wysłałam swoją dokumentację. Wstępna kwalifikacja, potem konsultacja w Belgii – upór mój się opłacił, dr Paley zadeklarował, że jest w stanie zrekonstruować staw tak, żeby kolano mogło się zginać.

 

Staw kolanowy - RTGStaw kolanowy - RTG

Rok 2015 był przełomowy. Wniosek do NFZ został złożony 17 grudnia 2014 roku. Dużo osób nie dawało żadnej nadziei na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ale się udało. 30 kwietnia 2015 roku otrzymałam zgodę Prezesa NFZ na leczenie w klinice w West Palm Beach.

20 stycznia 2016 r. przeszłam ponad 10-godzinną skomplikowaną operację w Paley Institute, West Palm Beach. Doktor na początku złamał kość udową, odpowiednio ją nastawił i wydłużył, następnie dokonał rekonstrukcji stawu kolanowego, przy zachowaniu własnej rzepki oraz rekonstrukcji mięśni. Już dzień po operacji kolano podjęło pracę w specjalnej maszynie. Natomiast, na drugi dzień po operacji postawiłam pierwsze swoje kroki z walkerem oraz z ortezą usztywniającą kolano, której używam ze względu na operowane biodro.

Tydzień po operacji zaczęłam intensywną rehabilitację, która polega głównie na rozciąganiu mięśni, zgięciu i wyproście kolana. Jednakże, przede mną jeszcze długa i bolesna droga do uzyskania pełnej sprawności. Dlatego, też zwracam się z prośbą o przekazanie mi 1% podatku oraz wpłaty na zbiórkę organizowaną przez Fundację Siepomaga, która otworzyła linię smsową. Aby pomóc, wyślij SMS o treści S3431 pod numer: 72365.

https://www.siepomaga.pl/uratuj-mnie

Aby przekazać 1% podatku należy w zeznaniu podatkowym wpisać:

KRS: 0000186434

Cel szczegółowy: Katarzyna Zalewska, 173/Z

Aby śledzić moje dalsze losy, wejdź na stronę: https://www.facebook.com/uratujmnieprzedwozkiem

 

Katarzyna ZalewskaKatarzyna Zalewska

DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE,

KATARZYNA ZALEWSKA

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?