Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Wiera Gran –narodziny gwiazdy i czarna legenda

Opublikowany 2016/04/23

W ubiegłą niedzielę odbył się pokaz filmowy i spotkanie z okazji 100. rocznicy urodzin pieśniarki. Przypominamy, że nadal w Teatrze KAMIENICA gra tę rolę JUSTYNA SIEŃCZYŁO

Justyna Sieńczyłło na plakacie spektaklu WIERA GRAN w Teatrze Kamienica, fot. http://teatrkamienica.plJustyna Sieńczyłło na plakacie spektaklu WIERA GRAN w Teatrze Kamienica, fot. http://teatrkamienica.plKim była Wiera Gran słynna żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta? Niesłusznie skrzywdzoną kobietą czy człowiekiem ratującym życie za wszelką cenę? Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się gwiazdą warszawskich kabaretów. Podczas okupacji śpiewała piosenki o miłości w kawiarni Sztuka, w warszawskim getcie. Nazwano ją Wiera Magnes, na występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony. Jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła likwidację getta, by wkrótce po zakończeniu wojny zostać oskarżoną o kolaborację. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy, kolejne procesy również kończyły się uniewinnieniem. Plotki i pomówienia jednak nie ucichły. W 1950 roku Gran wyemigrowała do Izraela, ale piętno kolaborantki ścigało ją przez całe życie, tak w Izraelu, jak później w Wenezueli i Francji.

 

Dom Spotkań z Historią zaprosił na spotkanie Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda w setną rocznicę urodzin pieśniarki, gwiazdy przedwojennej Warszawy, która podczas okupacji występowała w warszawskim getcie. Nazywano ją Wiera Magnes. Wieczór rozpoczął się pokazem filmu dokumentalnego „Wiera Gran” (2011, 66'), a po projekcji odbyło się spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz, reżyserką filmu, autorką znakomitych filmów dokumentalnych, wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej oraz Agatą Tuszyńską, cenioną pisarką i reportażystką, autorką książki „Oskarżona Wiera Gran”.  Całość prowadziła: Małgorzata Purzyńska.

Gratulujemy.

 

 

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?