Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

WOJCIECH SZYCHTA: CZUJĘ SIĘ ODPOWIEDZIALNY ZA MOICH PACJENTÓW

Opublikowany 2017/10/27

z dr kardiologiem WOJCIECHEM SZYCHTĄ rozmawia Teresa Gałczyńskaz dr kardiologiem WOJCIECHEM SZYCHTĄ rozmawia Teresa GałczyńskaDoktor Nauk Medycznych w specjalizacji – KARDIOLOGIA. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti- Aging w Warszawie. W zakresie swojego zawodu ma na koncie liczne staże specjalistyczne min: Stypendium naukowo – szkoleniowe z zakresu echokardiologii przyzakładowej, przezprzełykowej, jak i śródoperacyjnej ufundowane przez Fundację CARIO TEAM utworzonej przez zespół Poliklinik Grupy Monza. W czasie praktyki zawodowej pracował m.in.: w szpitalu San Gaudenzio w Nowarze na Oddziale Kariochirurgii. Odbył również liczne staże naukowe międzynarodoweDoktor Nauk Medycznych w specjalizacji – KARDIOLOGIA. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti- Aging w Warszawie. W zakresie swojego zawodu ma na koncie liczne staże specjalistyczne min: Stypendium naukowo – szkoleniowe z zakresu echokardiologii przyzakładowej, przezprzełykowej, jak i śródoperacyjnej ufundowane przez Fundację CARIO TEAM utworzonej przez zespół Poliklinik Grupy Monza. W czasie praktyki zawodowej pracował m.in.: w szpitalu San Gaudenzio w Nowarze na Oddziale Kariochirurgii. Odbył również liczne staże naukowe międzynarodowe m. in: w Klinice Położnictwa i Ginekologii we Włoszech. Leeds General Infimary, Akademic Unit of Teaching &Learning Paediatrics Obstetrics & Gynaecology. Od kilku miesięcy wraz z żoną Moniką Szychtą (z zawodu również lekarz w specjalizacji PEDIATRA) otworzyli w Warszawie GABINET MEDYCYNY ESTETYCZNEJ. m. in: w Klinice Położnictwa i Ginekologii we Włoszech. Leeds General Infimary, Akademic Unit of Teaching &Learning Paediatrics Obstetrics & Gynaecology. Od kilku miesięcy wraz z żoną MONIKĄ Szychtą (z zawodu również lekarz w specjalizacji PEDIATRA) otworzyli w Warszawie GABINET MEDYCYNY ESTETYCZNEJ.

yśliwiec.

 Ma Pan brata bliźniaka, który również jest lekarzem. Czy już w dzieciństwie obaj marzyliście o studiowaniu medycyny?

Mam wspaniałego brata- bliźniaka- Pawła. Mimo odmiennych temperamentów, już od wczesnego dzieciństwa zawsze się wspieraliśmy. Tak było począwszy od przedszkola i szkoły podstawowej, po dalsze etapy naszej nauki i odkąd pamiętam naszym marzeniem było kontynuowanie lekarskiej tradycji rodzinnej tak, jak nasza babcia Anna Myśliwiec- pediatra i dziadek Czesław Myśliwiec- kardiolog. Dlatego też dużą wagę z bratem przywiązywaliśmy do biologii i fizyki, aby celująco zdać egzaminy wstępne na medycynę.  Obydwaj ukończyliśmy studia medyczne w Łodzi.

I stąd wziął się Pański wybór specjalizacji – kardiologia?

Pasją zaraziłem się od dziadka Czesława Myśliwca- kardiologa, który był nie tylko kochanym dziadkiem, ale i wieloletnim nauczycielem: języka angielskiego, niemieckiego i łaciny. Później przekazywał mi książki i czasopisma kardiologiczne, dlatego też wyboru dokonałem już będąc w liceum. Pasjonująca jest struktura i funkcjonowanie tej niezwykłej- naszej „pompy”, jak i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Kardiologię wyróżnia niezwykłe zróżnicowanie wiedzy i umiejętności, jakie są pożądane od specjalisty. Każdy kardiolog powinien doskonale znać anatomię i fizjologię człowieka, posługiwać się aparatem do USG, interpretować zapisy elektrokardiograficzne, jak i być sprawnym manualnie w sali intensywnej terapii. Ekscytujący jest fakt, że można skutecznie pomóc wielu osobom, których życie jest zagrożone, jednocześnie walcząc o dobrą jakość ich życia.

Jaki jest Pana stosunek do ciała człowieka? Czy natura wymaga ciągłej kontroli swojego zdrowia?

Oczywiście. Właściwa profilaktyka już od wczesnych etapów naszego życia może zapobiec rozwojowi wielu chorób. Zaczyna się już w życiu płodowym tj. zdrowy styl życia ciężarnej, absolutny zakaz palenia tytoniu itp. Zdrowie to nie tylko dobrostan fizyczny, ale i psychiczny, a więc nie warto odkładać ewentualnej wizyty u lekarza do czasu ciężkiej choroby. Do tego warto pamiętać, że na nasze zdrowie składa się poczucie szczęścia, dbanie o właściwą dietę, uprawianie sportu, realizowanie swoich celów życiowych. Badania profilaktyczne takie - jak okresowa wizyta u stomatologa, regularna wizyta kobiet u ginekologa czy pomiar ciśnienia tętniczego u lekarza rodzinnego, jak i okresowy panel badań laboratoryjnych powinny być standardowymi i powszechnie dostępnymi procedurami medycznymi w naszym życiu.

Krąży powszechne stwierdzenie, że nie należy ulepszać tego- czym obdarował nas Bóg. Pan jest innego zdania?

 Powołując się na definicję zdrowia wg. WHO (Światową Organizację Zdrowia) nie dotyczy to jedynie zdrowia fizycznego, ale również stanu naszego ducha. Celem działań medycyny estetycznej jest poprawa stanu ducha pacjenta, a co za tym idzie podniesienie jego komfortu życia. Ja nie łączyłbym tych działań z płaszczyzną przekonań religijnych.

Czy dlatego – kierując się szczęściem człowieka wraz z żoną Moniką Monika SzychtaMonika Szychtaotworzyliście gabinet medycyny estetycznej?

Gabinet został otworzony- jako miejsce, które umożliwi mojej żonie i mnie realizowanie naszych pasji i hobby. Samo zainteresowanie medycyną estetyczną w moim przypadku wyrosło z artystycznej atmosfery rodzinnej wzmocnionej o dotychczasową praktykę lekarską. W trakcie swojej dotychczasowej pracy często spotykałem się z problemami i wątpliwościami pacjentów, którzy chcieli opóźnić procesy starzenia skóry. Ponadto osobiści jestem zwolennikiem medycyny anti-aging. Wg mnie skuteczniej jest zapobiegać, niż leczyć pewne stany chorobowe.

W Waszym gabinecie stosujecie „naturalne” środki upiększania. Jest Pan wrogiem skalpela?

Absolutnie nie. Nie jestem chirurgiem, więc nie podejmuję się zabiegów chirurgicznych. Zostawiam to mojemu bratu, z którym współpracuję w gabinecie. Mój brat Paweł Szychta jest chirurgiem plastycznym, profesorem nadzwyczajnym w tej dziedzinie medycyny. W medycynie ważna jest kwalifikacja do zabiegów, a cel nadrzędny to zdrowie i zadowolenie pacjenta.. Nieustanie kształcimy się na kongresach międzynarodowych, ogólnopolskich oraz kursach, żeby odpowiednio kwalifikować pacjentki do zabiegów. Czasem niestety muszę odmówić zabiegu, jeżeli nie jestem w stanie pomóc pacjentce/pacjentowi i pokierować na leczenie operacyjne.

Jakiego typu zabiegi proponuje Pan w swoim gabinecie?

Każdy zabieg jest wykonywany po szczegółowej kwalifikacji do zabiegu. Zawsze przeprowadzam ankietę odnośnie problemów, które pacjent zauważył u siebie. Aktualnie wykonujemy mezoterapię, w ramach której leczymy: okolicę oczu; kompleksowe leczenie skóry trądzikowej, łojotokowej, jak i mieszanej; prowadzimy rewitalizację i regenerację skóry; rozjaśnienie przebarwień skóry; poprawę struktury skóry; spłycenie zmarszczek; leczenie blizn potrądzikowych; nawilżenie skóry; leczenie cellulitu. Posiadamy najwyższej klasy terapie łysienia skóry głowy. Podajemy toksynę botulinową oraz stosujemy wypełniacze na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Wprowadziliśmy nowatorską metodę leczenia podwójnego podbródka bez zastosowania liposukcji. Wróciliśmy do koncepcji medycyny anti-aging wprowadzając peelingi, za pomocą których leczymy również przebarwienia, trądzik, łojotok, spłycenie zmarszczek, blizn, rewitalizacja skóry. Proponujemy również terapię depigmentującą Cosmelan. Mamy jeden z najnowocześniejszych laserów do depilacji oraz stosujemy termolifting nazywany przez pacjentów „liftingiem bez skalpela”. Wprowadzając każdy zabieg przyświecała nam myśl, żeby był przede wszystkim bezpieczny, jak i skuteczny, stąd wszystkie urządzenia, jak i preparaty mają certyfikaty, a większość stosowanych przez nas produktów uzyskała nagrody „Perła Medycyny Estetycznej” na kongresach medycyny estetycznej.

Znam aktorkę, która jest uczulona na aminokwasy i po zabiegu dostała wysypki na całej twarzy. Teraz wieczorem, w ciemnych okularach codziennie pojawia się w jednym z warszawskich szpitali, aby lekarze stopniowo usuwali tę substancję z jej twarzy. Czy Pan przed jakimkolwiek zabiegiem przeprowadza testy u pacjenta?

Reakcje alergiczne zdarzają się niezmiernie rzadko. Zawsze zbieram wywiad od pacjenta odnośnie chorób przewlekłych, w tym przede wszystkim alergii na leki i materiały medyczne. W razie najmniejszych wątpliwości pacjenta stosuję test prowokacyjny i zapraszam pacjenta na zabieg docelowy po kilku dniach. W przypadku tych zabiegów niezmiernie ważne jest wykonywanie ich pod okiem lekarza, żeby w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej można było udzielić pomocy pacjentowi. Wszyscy moi pacjenci mają możliwość skontaktowania się ze mną w razie najmniejszych wątpliwości.

Sporo moich koleżanek aktorek i dziennikarek poddało się tzw. zabiegom odmłodzenia i u niektórych poniosło to fatalne skutki, zmieniając je- mówiąc kolokwialnie- w żywe potwory. Czy może Pan zaręczyć, że w Pana gabinecie taki efekt końcowy nie mógłby mieć miejsca?

Czuję się odpowiedzialny za moich pacjentów i chciałbym być postrzegany jako profesjonalista w tej dziedzinie. W naszym gabinecie do wykonania każdego zabiegu medycyny estetycznej kwalifikują lekarze po odpowiednio przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz badaniu przedmiotowym. Niestety zdarzają się pacjentki, którym trzeba odmówić zabiegu. Kwalifikuję pacjentki do zabiegów, jeżeli widzę wskazania do ich wykonania.   Stosowane w naszym gabinecie zachowawcze i zabiegowe techniki nowoczesnej medycyny estetycznej pozwalają moim pacjentkom na uzyskanie harmonii, utrzymanie młodego wyglądu twarzy i ciała oraz korekcję niedoskonałości skóry, zgodnie z panującymi kanonami piękna. Niestety w tej dziedzinie są mocne niedociągnięcia prawne i wręcz kwitnie czarny rynek. Starczy wpisać w popularnych portalach społecznościowych frazy kupna kwasu hialuronowego, żeby zauważyć, jak to jest proste, a więc jak łatwo leki/produkty mogą trafić w niepowołane ręce.

Zdarzają się jednak wszędzie pacjenci niezadowoleni z efektów pierwszego zabiegu i co wtedy…?

To świadczy, że zawiodła komunikacja, o ile nie jest to powikłanie, które należy leczyć. Staram się edukować pacjentów odnośnie spodziewanych efektów leczenia i czasu ich wystąpienia. Niezwykle ważna jest pierwsza rozmowa, na której muszę dowiedzieć się - co jest głównym problemem pacjenta. Nie zawsze można rozwiązać całkowicie zgłaszane dolegliwości i co powinno być omówione. Na sam koniec trzymam się zasady, żeby zbudować plan terapii i dostosować ją indywidualnie do każdego pacjenta. Wówczas niezadowolenie pacjenta nie powinno się zdarzyć.

Jakie, bezpieczne zabiegi medycyny estetycznej proponuje Pan swoim pacjentom?

W naszym gabinecie wszystkie zabiegi są bezpieczne. Bezpieczeństwo zależy nie tyle od zabiegu, ale od lekarza go wykonującego. Dodatkowo każdy zabieg jest indywidualnie dobrany do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Kto częściej korzysta z upiększania swojego ciała kobiety czy mężczyźni?

Zdecydowanie częściej pacjentami są kobiety, choć z czasem zaczyna się zwiększać odsetek mężczyzn. Kobiety mają zdecydowanie inne problemy. Są nimi najczęściej : leczenie zmarszczek, przebarwień skórnych na twarzy, nawilżenie skóry, leczenie cellulitu i depilacja laserowa. Mężczyźni są zdecydowanie częściej pacjentami z racji leczenia łysienia skóry głowy oraz zmarszczek.


W jakim wieku najczęściej zgłaszają się pacjenci na zabiegi estetyczne?

Przedział wiekowy jest od 15 do 75 lat. Najczęściej są to osoby 40+. Najlepsze efekty odnoszą natomiast pacjenci, którzy przychodzą na mezoterapię poprawiając jakość skóry już od 25 roku życia, kiedy powstają u nas pierwsze zmarszczki.

Powszechnie wiadomo, że zabiegi starczają tylko na pewien okres czasu, potem trzeba je powtórzyć, a to łączy się z dodatkowymi kosztami. Słowem człowiek biedny musi starzeć się godnie czy tak?

Są to zabiegi, które trzeba co jakiś czas powtarzać; poza depilacją laserem, która daje trwałe efekty. Większość moich pacjentów nie jest bogata. Co więcej są pacjenci, z którymi jestem umówiony na ratalne pokrywanie kosztów terapii. Dodatkowo staram się dokonywać planów terapeutycznych, które pozwalają na przeanalizowanie kosztów. Poza tym dobieram indywidualnie terapie, a nie każdemu będę proponował najdroższy możliwy zabieg jaki mam w gabinecie. Byli też pacjenci, których znam od lat i wykonałem im zabiegi bez żadnej opłaty, znając doskonale ich sytuację finansową.

Jest Pan człowiekiem młodym, ale czy Pan i Pańska żona stosowaliście na sobie zabiegi, które proponujecie pacjentom?

Tak. Niemal wszystkie zabiegi, które są wykorzystywane w gabinecie testowaliśmy na sobie nawzajem. Leczyliśmy nimi również najbliższych członków naszej rodziny. Mamy, więc pewność, że są to bezpieczne zabiegi, a przy okazji doskonale wiemy, jak czuje się pacjent podczas ich trwania i co należy zrobić, aby ograniczyć do minimum poczucie dyskomfortu podczas trwania zabiegu.

Obawia się Pan starości?

Absolutnie nie. Akceptuje własne oznaki starzenia. Myślę, że jest to piękne, że można się zestarzeć. Bardzo chciałbym dożyć starości, gdyż to będzie znaczyło, że byłem na tyle zdrowy, że przeżyłem to życie do podeszłego wieku. Ważne jest, aby upłynęło ono w harmonii ducha i ciała.

Co dokładnie wpływa na to, że nasze ciało ulega zwiotczeniu. Geny, wiek czy sposób życia?

To częste pytanie zadawane przez moich pacjentów. Geny z całą pewnością – proszę spojrzeć, jak się starzeją nasi rodzice. Dalej to w sposób naturalny tracimy wodę z naszego organizmu, zanika podskórna tkanka tłuszczowa, poszerzają się nam oczodoły, dochodzi do zaniku kości, włóknienia komórek mięśniowych. Styl życia na ogromne znaczenie. Wpływa na niego praca, dieta, ale również poziom stresu, nasze domowe życie, życie seksualnie, uprawianie sportu itp. U osoby palącej papierosy szybciej spostrzeżemy pierwsze oznaki starzenia i ten proces będzie szybciej postępował. Dodatkowo choroby współistniejące w naszym organizmie przyspieszają naturalne procesy starzenia.

Czy według Pana piękno człowieka polega na gładkiej twarzy i prężnej strukturze ciała?

Absolutnie nie. Piękno jest czymś ukrytym w nas. Znam wielu „pięknych” ludzi, których podziwiam i próbuję naśladować, choć z całą pewnością nie byliby podobni do pomnika bogini Wenus. Jeśli chodzi o piękno fizyczne, to oczywiście jest pewien kanon piękna, choć nie można tak samo oceniać go dla osoby w wieku 20 lat i 60.

Z tego, co wiem- Pan prowadzi czynny i higieniczny tryb życia. Czego absolutnie Pan unika?

Jestem przeciwnikiem palenia tytoniu i jakichkolwiek środków odurzających.

Osiągnął Pan już w wiele w swojej dziedzinie medycyny. Czego mogę Panu jeszcze życzyć?

Zdrowia dla mnie i mojej rodziny. Na nich mogę zawsze liczyć. Harmonijna spełniona rodzina motywuje i stwarza warunki do osiągania sukcesów na polu zawodowym. A w moim zawodzie zadowolonych z efektów leczenia pacjentów. Jeśli chodzi o gabinet chciałbym nieustannie wprowadzać do niego najnowsze metody medycyny estetycznej i stosować najlepszy sprzęt medyczny.

Dziękuję za rozmowę.

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?