Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

WIEŃCZYSŁAW GLIŃSKI: AKTOR, AMANT, TATA

Opublikowany 2017/09/28

SDP zaprasza na premierę książki o Wieńczysławie Glińskim.- niegdyś tak uwielbianym przez tysiące widzów..

Katarzyna Wasilewska

„Wieńczysław Gliński. Aktor, amant, tata” – premiera 28 września 2017

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

 

Aż dziwne, że tak popularny kiedyś aktor jak Wieńczysław Gliński do tej pory nie doczekał się biografii. Lukę tę wypełniła jego córka Katarzyna Wasilewska. W książce o ojcu zwanym Sławkiem stara się pokazać nie tylko jego zawodowe role, ale także te prywatne: ojca, męża, duszy towarzystwa.

Gwiazdor z pierwszych stron gazet, ulubieniec publiczności, zdobywca Złotej i Srebrnych Masek, o którym po latach telewizja zapomniała.

Mimo dramatycznych okupacyjnych doświadczeń pogodnie usposobiony żartowniś, który – jak przystało na osobę urodzoną w prima aprilis – dowcip miał we krwi.

Bawił warszawską publiczność na deskach teatrów: Polskiego, Kameralnego, Komedia i Narodowego. A wzruszał w filmach „Orzeł”, „Kanał” czy „Echo”.

Kpiący z reżimu prowokator i reakcjonista czy pieszczoch władz PRL, który potępił bojkot radia i telewizji w czasie stanu wojennego?

Kim był jeden z najpopularniejszych powojennych aktorów? Odpowiadając na to pytanie, Katarzyna Wasilewska częstuje czytelników najsmakowitszymi anegdotami ze środowiska artystycznego, a przy tym nie unika rozprawiania się z niewygodnymi faktami z życia ojca.

„Moim zdaniem był najzdolniejszy z naszego pokolenia” – ocenił po śmierci Glińskiego inny wielki gwiazdor Andrzej Łapicki. Aktora wspominają również największe sławy polskiego kina i teatru: Grażyna Barszczewska, Barbara Horawianka, Barbara Krafftówna, Laura Łącz, Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska, Ignacy Gogolewski, Jan Kobuszewski, Olgierd Łukaszewicz, Wiesław Michnikowski, Daniel Olbrychski i inni.

 

O Autorce:

Katarzyna Wasilewska – z wykształcenia historyk sztuki (UW), dziennikarka radiowa, autorka słuchowisk, okazjonalnie w dyplomacji (I sekretarz Ambasady RP we Francji i wicedyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu). Dla Polskiego Radia komentowała wydarzenia międzynarodowe i obsługiwała liczne pielgrzymki Jana Pawła II (m.in. Polska, republiki bałtyckie, Francja, Stany Zjednoczone, Kuba). Prywatnie: córka aktora, żona żeglarza i pilota, matka trzech synów.

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?